eucharystia
Eucharystia

Co to jest Eucharystia?

Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, to znaczy dzieła zbawienia wypełnionego przez Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie. Dzieło to uobecnia się w czynności liturgicznej. Jest to więc pamiątka w innym znaczeniu niż tylko wspomnienie wydarzeń minionych. Wierzymy, że podczas sprawowania Eucharystii w czynnościach liturgicznych uobecnia się i staje się dostępna dla nas Ofiara Chrystusa.

Eucharystia jest sakramentem dziękczynienia i uwielbienia Ojca za Jego dzieło stworzenia, odkupienia i uświęcenia, które Kościół w imieniu całego stworzenia składa Ojcu przez Chrystusa i z Chrystusem w Duchu Świętym.

Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia. Przez tę ofiarę Chrystus rozlewa łaski zbawienia na swoje Ciało, którym jest Kościół.

Obecność Chrystusa w Eucharystii

W Eucharystii Chrystus obecny jest w wieloraki sposób: w swoim słowie, w modlitwie Kościoła, w poszczególnych członkach, w zgromadzeniu liturgicznym, w osobie szafarza, a w wyjątkowy sposób pod postaciami eucharystycznymi w znaku chleba i wina, które stają się Jego Ciałem i Krwią. Znaki te wyrażają i komunikują nam Jego Miłość. Eucharystia jest więc także Ucztą Komunii, jedności i miłości.

Kościół żywo poleca wiernym, by przyjmowali zawsze Komunię świętą, gdy uczestniczą w sprawowaniu Eucharystii. Zobowiązuje ich zaś do tego przynajmniej raz w roku. Kto chce przyjmować Chrystusa w Komunii, musi być w stanie łaski. Jeśli ktoś ma świadomość, że popełnił grzech śmiertelny, nie powinien przystępować do Eucharystii bez otrzymania uprzednio rozgrzeszenia w sakramencie pokuty.

Eucharystii nie można traktować jako „środka wpływania na Pana Boga”, aby pozyskać Jego łaskawość i pomoc. Nie można jej traktować również indywidualistycznie, jako środek własnego tylko uświęcenia.

Synod Diecezjalny o Komunii Świętej

Zakończony 29 marca 2005 r. Pierwszy Synod Diecezji Opolskiej wśród ważnych dokumentów przyjął dokument mówiący o wprowadzeniu drugiego sposobu przyjmowania Komunii św. przez wiernych. Od 28 czerwca 2005 r. w Diecezji Opolskiej wolno udzielać Komunii św. do ust i na rękę w postawie zarówno kluczące jak i stojącej.

Kapłani i szafarze ze szczególną troską powinni czuwać, aby natychmiast na oczach rozdającego przyjmujący ją spożył, aby nie odszedł, niosąc w ręku Ciało Pańskie. Jeżeli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji, nie należy udzielać wiernym Komunii św. na rękę. Przyjmowanie Komunii św. na rękę jest możliwością, a nie obowiązkiem. Każdy wiemy sam decyduje o wyborze sposobu przyjęciu. Ciała Pańskiego. Sposób przyjmowania Komunii św. nie jest najważniejszy o wiele ważniejsza jest duchowe przygotowanie do jej przyjęcia.

 

* źródło: www.teologia.pl oraz www.diecezja.opole.pl

* zdjęcia: www.pixabay.com