małżeństwo, miłość
Małżeństwo

Sakrament małżeństwa w naszej Parafii

Formalności:

W kancelarii parafialnej należy w miarę wcześnie ustalić i zatwierdzić datę planowanego ślubu. W terminie trzech do dwóch miesięcy przed ślubem obydwoje narzeczeni zgłaszają się osobiście w kancelarii z pakietem potrzebnych dokumentów aby spisać i podpisać „protokół przedślubny”. Zgodnie z prawem zgłosić należy się w parafii narzeczonej. Jeżeli zachodzi ważna przyczyna, można zgłosić się w parafii narzeczonego. Jeżeli ślub ma się odbyć w innej parafii, należy się postarać najpierw o zgodę parafii własnej.

Dokumenty:

Przy spisywaniu protokołu należy przedstawić:

  • dowód tożsamości,
  • świadectwo chrztu,
  • świadectwo ukończenia katechizacji w zakresie szkoły średniej,
  • dokument potwierdzający ukończenie nauk przedślubnych lub o ich trwaniu,
  • świadectwo zawarcia związku cywilnego, a jeżeli ślub ma być konkordatowy, to zaświadczenie o braku przeszkód cywilnych z Urzędu Stanu Cywilnego.

Nauki:

Kandydatów do małżeństwa obowiązują „nauki przedślubne” .

Uwagi:

Liturgia sakramentu małżeństwa sprawowana jest najczęściej w ramach Mszy świętej (tzw. „Ślub Rzymski”). Narzeczeni mogą wcześniej ustalić z duszpasterzem przebieg niektórych elementów liturgii (w ramach przepisów liturgicznych).

Sugestie co do wystroju można przedyskutować z duszpasterzem. Wykwalifikowanego organistę można zamówić osobiście w porozumieniu z parafią. Niedopuszczalne jest stosowanie udziwnień i ekstrawagancji. Nie ma również zgody na sprowadzanie firm dekoratorskich do kościoła, jak i robienie zdjęć przez fotografów bez wcześniejszego uzgodnienia.

Zwyczajowo z okazji błogosławienia małżeństwa składa się dobrowolną ofiarę na rzecz funkcjonowania parafii.